Restrukturyzacja firmy – szansa na uniknięcie ogłoszenia upadłości
Gdy firma znajduje się w złej kondycji finansowej, wówczas może skorzystać z procedury restrukturyzacji. Co warto o niej wiedzieć?
Restrukturyzacja – co to jest?
Gorsze wyniki firmy mogą być konsekwencją wielu zmiennych. Gdy dochodzi do niższych wpływów i biznes staje na krawędzi, wtedy rozwiązaniem może być przeprowadzenie restrukturyzacji. Co to jest restrukturyzacja?
Pod tym pojęciem znajduje się zespół czynności dotyczących aktywów i pasywów firmy, które zmierzają do poprawy jej wypłacalności. Na gruncie prawa restrukturyzacyjnego jest to przede wszystkim sposób na zawarcie ugody z wierzycielami, aby dzięki temu uniknąć upadłości.
Warto podkreślić, że restrukturyzacja jest możliwa wtedy, gdy przedsiębiorca jest jeszcze wypłacalny, a także wtedy, gdy jest on już niewypłacalny.
Jak wygląda postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne rozpoczyna się na wniosek dłużnika. Obecnie może on skorzystać z jednej z kilku form restrukturyzacji jak:
– Postępowanie o zatwierdzenie układu,
– Postępowanie układowe,
– Przyspieszone postępowanie układowe,
– Postępowanie sanacyjne.
Właściwie wykonana restrukturyzacja daje firmie możliwość na unikniecie upadłości i jednocześnie wyłącza odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki.
Co wtedy, gdy restrukturyzacja się nie powiedzie?
Gdy plany się nie powiodą, wtedy najczęściej prowadzone jest postępowanie upadłościowe. Upadłość firmy i co dalej? W takiej sytuacji dochodzi do jej zamknięcia oraz do możliwie pełnego zaspokojenia wierzycieli.
Warto pamiętać, że zarówno w przypadku postępowania restrukturyzacyjnego, jak i upadłościowego należy złożyć wniosek w sądzie rejonowym.
Źródło: restrukturyzacjeslaskie.pl