Otwarcie firmy w Finlandii – dla kogo, jak, ile kosztuje
Finlandia umożliwia otwarcie działalności gospodarczej wielu osobom, dając im szerokie możliwości rozwoju w wielu branżach. Kto może założyć własny biznes w Finlandii? Jakie są dostępne formy prowadzenia działalności w tym kraju? Z jakimi kosztami związane jest otwarcie firmy?
Kto może otworzyć firmę w Finlandii?
Firmę w Finlandii mogą założyć nie tylko Finowie, ale również obcokrajowcy. Polacy mają możliwość otwierania działalności bez dodatkowych zezwoleń od 2004 roku, czyli od momentu, w którym Polska weszła do Unii Europejskiej.
Dlaczego warto otworzyć firma Finlandia? Przede wszystkim decydują o tym bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu. Finlandia jest krajem o wysokim poziomie rozwoju, oferującym atrakcyjne zarobki i wsparcie dla swoich mieszkańców.
Formy działalności gospodarczej w Finlandii
Działalność w Finlandii może być prowadzona w wielu formach, co przekłada się również na związane z nią formalności i koszty.
Najpopularniejszą formą biznesu jest Elinkeinonharjoittaja – działalność jednoosobowa, inaczej samozatrudnienie.
Ponadto do wyboru jest szeroka gama spółek, które mogą być założone w Finlandii. Dostępne formy prawne działalności gospodarczej w Finlanii to między innymi:
– Avoin yhtiö – spółka jawna
– Kommandiittiyhtiö – spółka komandytowa
– Yksityinen osakeyhtiö, w skrócie Oy – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, inaczej prywatna spółka akcyjna
– Julkinen osakeyhtiö, w skrócie Oyj – spółka akcyjna publiczna
– Eurooppayhtiö – europejska spółka akcyjna
Firmy, które działają za granicą, mogą również zdecydować się na otwarcie własnego oddziału, przedstawicielstwa w Finlandii. Taka forma działalności jest określana jako Sivuliike.
Ile kosztuje rejestracja firmy w Finlandii?
Warto pamiętać o tym, że rejestracja firmy w Finlanii jest płatna, a koszty związane z jej założeniem są zależne od konkretnej formy prowadzenia działalności.
Przy otwieraniu firm jednoosobowych koszt rejestracji wynosi kilkadziesiąt euro, natomiast spółki to wydatek kilkuset euro.
W przypadku spółek należy również wnieść kapitał zakładowy.